
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 4.9022 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2 mm |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.3 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 17 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 260 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 900 mA |
| Saturation Current | 900 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 900 mA |
| Max Temperature Rise Current | 1 A |
| Temperature Rise Current | 1.23 A |
| Max Length | 5.1 mm |
| Max Width | 5.1 mm |
| Min Length | 4.7 mm |
| Min Width | 4.7 mm |
Stock: 5305
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11114 | $1.11140 |
| 50 | $0.10130 | $5.06500 |
| 100 | $0.09233 | $9.23300 |
| 500 | $0.08113 | $40.56500 |
| 1000 | $0.07129 | $71.29000 |
| 3000 | $0.06264 | $187.92000 |
| 5000 | $0.05505 | $275.25000 |
